Spójrzmy poza horyzont


Aby przewidzieć zasięg drugiej fali COVID-19, z którą wszyscy mamy teraz do czynienia, potrzeba dużej odwagi. W każdym razie, w przypadku importu towarów spoza UE trzeba przyznać, że „normalna działalność” jest teraz bardziej utrudniona ze względu na coraz większe opóźnienia i rosnące koszty transportu.


Porty w całej Europie muszą nieustannie dostosowywać się do nowych wyzwań. Konieczność zamykania portu na kilka godzin dziennie ze względu na dokładną dezynfekcję, niedobory kierowców w transporcie drogowym czy rosnąca liczba pustych kontenerów (co skutkuje dodatkowymi kosztami) to tylko trzy przykłady z wielu. 

I chociaż łatwo byłoby postrzegać Brexit jako problem tylko w samej Wielkiej Brytanii, po 1 stycznia pod presją znajdą się również porty w całej Europie, co nie pozostanie bez wpływu na działalność na całym kontynencie. 

W takiej sytuacji nietrudno o pesymizm. Pomimo tego, jako firma produkująca zarówno w Europie kontynentalnej, jak i Wielkiej Brytanii, jesteśmy dobrej myśli. Wiemy bowiem, że możemy nadal obsługiwać naszych klientów na obu rynkach, gdyż jesteśmy w dużej mierze niezależni od wydarzeń, które opóźniają obrót kontenerami oceanicznymi. 

Jako część międzynarodowej grupy mamy ponadto szerokie perspektywy i możliwości sprostania wyzwaniom globalnej podaży.


 „Wcześniej ostrzeżony – wcześniej uzbrojony


Współpracujemy z wieloma wiodącymi firmami spedycyjnymi, które mogą być cennym źródłem danych oraz aktualnych informacji i porad. Nie ma się więc co dziwić, widząc sformułowania takie jak „bezprecedensowe problemy w działalności” – już teraz jest jasne, że handel międzynarodowy będzie się musiał mierzyć z coraz większymi utrudnieniami.


Naszym zdaniem wszystkie informacje są dobre, ale lepiej być zawczasu uprzedzonym i przygotowanym. Uważamy, że warto planować do przodu i przewidywać, gdzie mogą występować utrudnienia spowodowane Brexitem oraz jak najskuteczniej się ich ustrzec.  

Zarządzanie ryzykiem


Prawdopodobnie każda firma przeprowadziła ocenę ryzyka związanego z COVID-19, aby móc zaplanować powrót do biur i zakładów produkcyjnych. Dobrym pomysłem będzie również rozszerzenie tych ocen na wszystkie działania biznesowe,  zwłaszcza w przypadku importu. To prawda, że jest wiele niewiadomych, ale skupienie uwagi i ustalenie, na czym powinniśmy koncentrować nasze wysiłki, naprawdę pomaga. Stale aktualizujemy nasze plany i cieszymy się, że możemy się podzielić tym, jak sami podeszliśmy do całej sytuacji i czego nas ona nauczyła.

 

Wszyscy mamy nadzieję na szybki powrót do normalności, ale nawet i teraz można podejmować takie działania, które pozwolą utrzymać ciągłość dostaw. Zawsze chętnie służymy pomocą w tym zakresie. Gorąco zachęcamy do kontaktu w sprawie porad i pomocy.  


Życzymy wszystkim naszym Klientom dobrego zdrowia w tych trudnych czasach. My sami jesteśmy zdeterminowani, aby wyłącznie pozytywnie spoglądać w przyszłość.